недела, 21 јули 2024
Ентузијазам во Париз, разочарување во Москва, олеснување во Киев!

Пристигнуваат реакции за шокантниот резултат од изборите во Франција

На многу француски сојузници им олеснало бидејќи, според нив, најлошото е избегнато, откако екстремно десничарската партија Национален собир не успеа да победи на парламентарните избори во Франција во неделата, но веруваат и дека „нејасната“ владејачка коалиција во парламентот може да предизвика главоболки за Европа, пренесува Ројтерс.

Епа

Објавено на

часот

Сподели

По победата на Национален собир на Марин Лепен, сега предводена од младиот Џордан Бардела, во првиот изборен круг, се очекуваше дека тие вчера ќе освојат најмногу гласови, но левичарскиот Нов народен фронт (НФП), во кој доминира крајно левичарската Непокорена Франција (ЛФИ) на Жан-Лук Меланшон, предизвика изненадување со својата победа.

Агенцијата наведува дека поразот на Националното собрание сигнализира барем привремен отпор кон подемот на десницата во Европа, но може да навести период на нестабилност со новата влада во нелагодна „кохабитација“ со претседателот Емануел Макрон.

„Воодушевување во Париз, разочарување во Москва, олеснување во Киев. Доволно е да се биде среќен во Варшава“, напиша полскиот премиер Доналд Туск на социјалната мрежа Икс како одговор на победата на НФП на француските избори.

„Најлошото е избегнато“, рече Нилс Шмид, портпарол за надворешна политика на германските социјалдемократи на канцеларот Олаф Шолц, каде, како што забележува Ројтерс, екстремната десница исто така забележа пораст на популарноста за време на кризата со трошоците за живот.

„Претседателот Макрон е политички ослабен, дури и ако ја задржи централната улога, со оглед на нејасната ситуација на мнозинството. Формирањето влада ќе биде комплицирано“, изјави Шмид за медиумската групација Функе.

Партијата на шпанскиот премиер Педро Санчез му честиташе на левичарскиот сојуз за победата за која рече дека „ја спречува екстремната десница да влезе во владата“.

Никос Андрулакис, лидерот на грчката социјалистичка партија ПАСОК, рече дека францускиот народ „подигна ѕид против екстремната десница, расизмот и нетрпеливоста и ги заштити вечните принципи на Француската Република: слобода, еднаквост и братство“.

Левичарскиот претседател на Колумбија, Густаво Петро, ​​исто така им честиташе на Французите што ја спречија победата на Национален собир.

„Постојат битки кои траат само неколку дена, но кои ја одредуваат судбината на човештвото. Франција помина низ една од нив“, рече тој.

Официјален претставник на ЕУ, кој побара да остане анонимен, го нарече „огромно олеснување“, но додаде дека останува да се види што тоа значи за Европа. Изборите го оставија францускиот парламент поделен меѓу три големи политички групи – левицата, центристичката и крајната десница, кои немаат традиција на соработка.

Левицата сака да ги ограничи цените на основните производи како што се горивото и храната, да ги зголеми минималните плати и платите на вработените во јавниот сектор, во време кога францускиот буџетски дефицит е веќе 5,5 отсто од производството, што е повеќе отколку што дозволуваат правилата на ЕУ.

„Збогум на ограничувањето на европскиот дефицит! (Владата) ќе падне брзо. Кутра Франција. Може да се утеши во (Килијан) Мбапе“, изјави сенаторот од италијанската десничарска партија Лига, Клаудио Борџи.

Андре Вентура, лидерот на португалската екстремно десничарска партија Чега, го нарече резултатот „катастрофа за економијата, трагедија за имигрантите и лош за борбата против корупцијата“.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ