сабота, 13 јули 2024

Приштина: Отворени сме за можноста за нови избори во четирите српски општини

Објавено на

часот

Сподели

Судирот избувна кога косовските власти, со помош на полициски специјалци, ги внесоа албанските градоначалници во општините со српско мнозинство, разгневувајќи ги Србите кои се мнозинство во регионот и кои ги бојкотираа изборите на кои се одзваа само 3,5 отсто од гласачите. Гервала Шварц по средбата со чешкиот министер за надворешни работи во Прага кажа дека прекинот на насилствата е услов за разгледување на нови избори.

„Да, отворени сме за избори во тие четири општини, но за нови избори потребни ни се меѓучекори бидејќи ние да распишеме избори а другата страна повторно да ги бојкотира нема смисла“, кажа таа. Го обвини српскиот претседател Александар Вучиќ дека играл улога во неодамнешните насилства сакајќи „да го направи Косово нестабилно“ и да ја смени „реалноста на Балканот“.

„Длабоко сум уверена дека ова насилство не е поврзано за овие четири општини ни за овие избори“, додаде таа.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ