петок, 12 јули 2024

Припадник на американската морнарица се обидел да пристапи до Бајденовиот здравствен картон, не успеал

Припадник на американската морнарица се обидел да пристапи до здравствениот картон на претседателот Џо Бајден „од љубопитност“, но не успеал, соопшти морнарицата.

Фото: ЕПА

Објавено на

часот

Сподели

Морнарицата во соопштението рече дека во февруари била известена дека морнар се обидел да го пребара „Џо Бајден“ во системот за електронска здравствена евиденција на војската.

Претставникот на американската одбрана, кој сакаше да остане анонимен, рече дека морнарот се обидел да пристапи до записите три пати во рок од неколку часа.

„Записот до кој пристапил морнарот не бил електронски запис на претседателот на Соединетите Држави… (Системот) е безбеден и во ниту еден момент не биле загрозени личните податоци на претседателот“, се додава во соопштението, според Ројтерс.

Еден негов колега го пријавил обидот на морнарот и морнарицата ја затворила истрагата во април. Морнарот е административно казнет, ​​но сѐ уште е во морнарицата.

Бајден се бори против критиките од некои демократи дека му недостига ментална острина да се кандидира против Трамп на претседателските избори на 5 ноември.

Бајден, сепак, рече дека нема да се откаже од својата кампања, велејќи за МСНБЦ по телефон во понеделникот дека „не оди никаде“.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ