сабота, 20 јули 2024

Примероци од „темната“ страна на Месечината пристигнаа на Земјата за прв пат во историјата (ВИДЕО)

Кинескиот лунарен модул Чанге-6 денеска се врати на Земјата, завршувајќи ја својата историска мисија на собирање први примероци од „темната страна“, односно далечната страна на Месечината. Државната телевизија ЦЦТВ соопшти дека модулот успешно слетал во кинеската северна област Внатрешна Монголија нешто по 14 часот по локално време.

Фото: скриншот

Објавено на

часот

Сподели

На снимката се гледа како модулот слетува на земја со помош на падобран. Така, Кина стана првата земја што собра примероци од страната на Месечината која е трајно невидлива од Земјата. Претходната кинеска мисија Чанге собра примероци од блиската страна на Месечината во декември 2020 година, повторно започнувајќи ги глобалните напори за собирање примероци од Месечината по 44-годишна пауза.

Мисијата Луна 24 без екипаж, лансирана од поранешниот Советски Сојуз во 1976 година, собра 170 грама карпи од Маре Кризиум, или „Море на кризата“, на поблиската страна на Месечината. Помеѓу 1969 и 1972 година, шест мисии на Аполо, сите со екипаж, собраа 2.200 примероци со вкупна тежина од 382 килограми, исто така од поблиската страна на Месечината.

По слетувањето на Месечината, Чанге-6 помина 14 часа во дупчење, ископување и пакување 2 килограми материјал. Во 2020 година, сондата Чанге-5 имаше 21 час на располагање за оваа постапка, на крајот се врати со 1,73 кг лунарни примероци, наместо планираните 2 кг, бидејќи дупчалката успеа да направи дупка длабока само 1 метар наместо 2 метри откако дојде до непробојни слоеви под површината.

Џејмс Карпентер, шеф на Канцеларијата за лунарна наука на Европската вселенска агенција, рече дека примероците собрани од мисиите Аполо од поблиската страна на Месечината покажуваат дека басенот Јужен Пол-Ајткен на далечната страна бил формиран за време на исклучително тешко бомбардирање на Сончевиот систем, Земјата и Месечината.

„Ова е навистина клучен настан во историјата на целиот Сончев систем, но има одредена контроверзност околу тоа дали се случило или не“, рече тој. „За да го разбереме ова, треба да ги усогласиме овие настани, а тоа ќе го направиме со помош на примероците од далечната страна на Месечината од Јужниот пол – басенот Ајткен“.

„Тоа е златен рудник. Ковчег со богатство“, рече планетарниот научник Џејмс Хед од Универзитетот Браун, кој заедно со кинеските научници анализираа примероци од мисијата Чанге-5. „Месечината е всушност замрзната евиденција на она што се случило во раниот Сончев систем“, додаде тој.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ