недела, 21 јули 2024

Претседателот на Кенија нема да го потпише законот за финансии: Најмалку 22 лица загинаа за време на насилните протести во земјата

Кенискиот претседател Вилијам Руто денеска изјави дека нема да го потпише контроверзниот закон за финансии што предизвика смртоносни протести во земјата.

Епа

Објавено на

часот

Сподели

„Размислувајќи за понатамошни дискусии за содржината на предлог-законот за финансии 2024 година и внимателно слушајќи ги луѓето од Кенија кои гласно кажаа дека не сакаат ништо да имаат со овој предлог-закон за финансии, јас го признавам тоа и затоа нема да го потпишам законот за финансии“, изјави Руто денес за време на телевизиско обраќање.

Кенијците се соочија со долготрајниот мирис на солзавец и војска на улиците еден ден откако на последните протести илјадници луѓе упаднаа во парламентот, чин на пркос што Руто го нарече „егзистенцијална“ закана. Најмалку 22 лица беа убиени, соопшти група за човекови права, полицијата беше обвинета за неколку смртни случаи, пренесува Асошиејтед прес.

Руто ги призна смртните случаи, нарекувајќи ги „несреќна ситуација“ и изрази сочувство. Тој изјави дека околу 200 лица биле ранети.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ