среда, 24 јули 2024

Прекин на струја во цел Еквадор

Еквадор вчера попладне доживеа општ прекин на струја низ целата земја, оставајќи ја нацијата од околу 18 милиони луѓе без струја најмалку еден час додека властите работеле на решавање на проблемот, објави министерот за јавни работи Роберто Луке на мрежата Икс.

Фото: Пиксабеј

Објавено на

часот

Сподели

„Дојде до дефект на далноводот што предизвика каскадно затемнување, така што нема струја на национално ниво“, рече Луке, кој е и вршител на должноста министер за енергетика, без да наведе повеќе детали.

Во април, претседателот на Еквадор, Даниел Нобоа, прогласи вонредна состојба во енергетскиот сектор и најави планирани прекини на струјата. Јужноамериканската земја се бори со суша која влијае на производството на електрична енергија од хидроцентралите.

Прекинот ги изненади Еквадорците, особено жителите на главниот град Кито и корисниците на метрото, запирајќи ги возовите околу 15:20 часот по локално време.

„Поради општ дефект на националниот меѓусебно поврзан електроенергетски систем, метрото во Кито е суспендирано додека системите се рестартираат и проверат“, објави метро-системот на главниот град Кито на мрежата Икс.

Напојувањето беше обновено постепено, од соседство во соседство, еден час по прекинот на струјата, барем во Кито, град со околу три милиони жители, јави агенцијата Франс прес.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ