сабота, 13 јули 2024

Почина сестрата на Фидел Кастро, противничка на комунизмот која соработуваше со ЦИА

Хуанита Кастро, сестрата на кубанските владетели Фидел и Раул Кастро која соработуваше со ЦИА против комунистичката влада на своите браќа, почина во Мајами на 90-годишна возраст. Флорида беше нејзиниот дом веднаш по бегството од Куба пред речиси 60 години, пишува Гардијан.

Објавено на

часот

Сподели

Новинарката Марија Антониета Колинс, која е коавтор на книгата на Хуанита Кастро од 2009 година, „Фидел и Раул, моите браќа“, напиша на Инстаграм дека Хуанита починала во понеделникот.

„Хуанита Кастро беше пред нас на патот на животот и смртта, извонредна жена, неуморен борец за прашањето за својата Куба што толку многу ја сакам“, објави Колинс.

Кубанската влада и медиумите до вчера не ја споменаа смртта на Хуанита Кастро.

Во својата книга, антикомунистката Хуанита Кастро напиша дека почнала да соработува со ЦИА веднаш откако САД ја спречиле инвазијата во Заливот на свињите во 1961 година.

Таа првично ги поддржувала напорите на своите постари браќа да го соборат диктаторот Фулгенсио Батиста, собирајќи пари и купувајќи оружје. Таа се разочарала кога, по преземањето на власта во 1959 година, Фидел станал тврдокорен комунист и ги избркал од својата влада сите што не се согласувале со него.

Кога нејзиниот дом во Куба станал засолниште за антикомунистите во раните 1960-ти, Фидел ја предупреди својата сестра да не се плетка со „црви“, како што владата ги нарекувала оние кои се спротивставувале на револуцијата.

Во својата книга таа вели дека сопругата на бразилскиот амбасадор во Куба ја убедила да се сретне со офицер на ЦИА за време на патувањето во Мексико Сити во 1961 година. Таа кажа дека му рекла на агентот дека не сака пари и дека нема да поддржи какво било насилство врз своите браќа или други.

Таа рече дека ЦИА ја користела да пренесе пораки, документи и пари назад во Куба, скриени во конзервирана стока. Тие комуницирале со неа преку радио со кратки бранови, пуштајќи валцер и песна од операта Мадам Батерфлај како сигнали дека нејзините раководители имаат порака за неа.

Таа останала на Куба додека била жива нивната мајка, верувајќи дека тоа ја заштитило од гневот на Фидел. „Моите браќа можеа да го игнорираат она што го направив или изгледаше дека го игнорираа за да не ја повредат мама, но тоа не значи дека немам проблеми. Сè се искомплицира откако мајка почина во 1963 година“, напиша таа.

Хуанита побегнала од Куба следната година, откако Раул ѝ помогнал да добие виза за Мексико. Никогаш повеќе не ги видела своите браќа.

„Не можам повеќе да останам рамнодушна на она што се случува во мојата земја. Моите браќа Фидел и Раул го направија огромен затвор опкружен со вода. Народот е прикован на крстот на маките наметнат од комунизмот“, им рече Хуанита на новинарите во Мексико во 1964 година.

Хуанита Кастро подоцна помогнала да се основа непрофитна организација поддржана од ЦИА која работела против владата на Кастро. Таа на крајот живее во Мајами, каде што водела аптека во Мала Хавана и станала почитувана членка на кубанско-американската заедница. Таа стана американски државјанин во 1984 година.

Фидел Кастро почина во 2016 година на 90-годишна возраст, а Раул има 92 години и е пензиониран. Најстариот брат Рамон почина истата година како и Фидел, на 91-годишна возраст.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ