сабота, 13 јули 2024

По посетата на Киев, Орбан патува за Москва

Унгарскиот премиер Виктор Орбан на 5 јули ќе отпатува за Москва на средба со рускиот претседател Владимир Путин. Неговата посета на Русија доаѓа неколку дена откако тој се сретна со украинскиот претседател Володимир Зеленски во Киев. Исто така, унгарскиот премиер оди во Москва само пет дена откако неговата земја го презеде претседавањето со Европската Унија.

Фото: ЕПА

Објавено на

часот

Сподели

Министерот за надворешни работи Петер Сијарто исто така ќе го посети Кремљ со Орбан, изјави владин извор за Радио Слободна Европа. Сијарто ја посети Русија повеќе од пет пати откако Москва ја нападна Украина пред повеќе од две години.

Од почетокот на инвазијата во февруари 2022 година, Орбан е меѓу ретките лидери на ЕУ и НАТО што неволно се согласија да испратат оружје и воена помош за Украина.

Националистичкиот унгарски лидер, кој е на власт од 2010 година, исто така го осуди потегот на Брисел да отвори официјални преговори за членство со Украина, иако се воздржа од вето на одлуката.

Во почетокот на годинава, на лидерите на ЕУ им требаа повеќе недели да го убедат унгарскиот премиер да не стави вето на 50 милијарди евра нова помош за Украина.

Иако дели граница со Украина, Унгарија прими значително помалку бегалци од повеќето членки на ЕУ.

Путин минатиот месец изјави дека Русија ќе ѝ стави крај на војната во Украина само доколку Киев исполни одредени услови. Тие вклучуваат откажување од амбициите за НАТО и отстапување на четирите територии делумно анектирани од Русија, како и на Крим. Украина ги отфрли овие услови и ги нарече апсурдни.

Додека беше во Киев, Орбан, кој одржува блиски односи со Путин, рече дека на Зеленски му доставил предлог за прекин на огнот, чија цел е да се запре двегодишната борба со Русија.

Зборувајќи за новинарите по средбата со Зеленски, Орбан не даде детали за предлогот, но рече дека го прашал украинскиот претседател „дали е можно да се направи пауза, да се запре пукањето и потоа да се продолжат преговорите“, додавајќи дека прекинот на огнот „може да донесе забрзување на темпото на овие преговори“.

Орбан последен пат ја посети Москва во септември 2022 година, кога присуствуваше на погребот на поранешниот советски претседател Михаил Горбачов.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ