недела, 21 јули 2024

По 23-ти пат Синедејс под слоганот: „Како е? Викај ура“

Меѓународниот фестивал на европски филм – Синедејс (CINEDAYS), годинава се одржува по 23 пат во термин од 11 до 17 јули. Како прецизно одбрани кадри се поредени повеќе од 40 филмски наслови со кои повторно Скопје ќе живее во филм во фестивалскиот период. Под годинешниот слоган „Како е? Викај ура“, летните скопски филмски вечери ќе ги пресретнуваме во паркот зад Младинскиот културен центар-МКЦ, киното Фросина и летното кино на отворено во Кинотека, соопштија од МКЦ. Отворањето на овогодинешниот Синедејс ќе го одележи македонскo-данската соработка на данскиот бенд Ефтеркланг и Македониум бенд.

Објавено на

часот

Сподели

Оваа соработка ја обележа својата концертна премиера во април 2023 година пред споменикот Македониум во Крушево и својата филмска премиера во Копенхаген на фестивалот CPH-DOX, на 23 март 2024 година.

„Филмот ја заокржува истражувачката потрага на овој дански состав на прекрасен, непосреден и шармантен начин, преку патувачка турнеја низ Македонија. Во тој процес на регрутација на членови за новиот мета состав наречен Ефтеркланг:  Македониум бенд, нивен водич и локална инспирација е уредникот на музичка програма во МКЦ, Владица Младеновски- Грга, кој е нивен пријател и посредник во целата авантура. Младински културен центар се јавува во улогата на продуцент, преку својата логистичка и организациска поддршка на целиот проект”, се вели во дописот од МКЦ.

„Оваа плејада на неверојатни уметници на двата концерти изнуди овации од пристутната публика, која по вториот концерт и побараниот бис се крена на нозе и развиори македонски оро, кое продолжи и вон концертната просторија. Никогаш нема да го заборавиме она што ни се случи таа вечер во Копенхаген. Триумф на универзална љубов. Особено ми е драго што овој филм е првиот вистински документарен филм во продукција на МКЦ Скопје“, вели Владица Младеновски од МКЦ.

И годинава, натпреварувачката програма на Синедејс е селекција на Бернд Будер. Во фестивалската програма ќе видиме светски и македонски филмови и копродукции што „гравитираат“ во Официјална селекција, Гала програма, SEE програма, МК Shorts (кратки филмови), Ретроспектива на филмови посветена на легендарниот југословенски режисер Вељко Булајиќ како и кратки филмови од култниот европски автор Вим Вендерс.

Во Гала програмата, Синедејс директно од Кан. кој се одржа кон крајот на мај 2024, ги носи наградените остварувања на Кроненберг, Вуди Ален, неверојатното остварување на Корали Фержо со Деми Мур во главна улога, последниот филм на иранскиот легендарен режисер Расулоф, потоа Оноре, Жанг Жи, Хазанавициус, Полански. Синедејс е единствениот фестивал во Европа кој ја има таа привилегија да ги прикаже овие наслови директно по нивната премиера во Кан. се вели натаму во информацијата.

Поради големиот интерес, во придружната програма, повторно и оваа година ќе се реализира меѓународниот проект Ливинг мјузик (LIVING MUSIC) под водство на професката Дарија Андовска во која студенти или тукушто дипломирани режисери и композитори од Европа работат заедно во резиденцијален проект за време на фестивалот и создаваат филмска музика која потем ќе ја изведат во живо.

Музичката програма на фестивалот под наслов Синемјузик (CINEmusic) и оваа година носи изненадувања. Покрај свеченото отворање на фестивалот со гала концертот на Ефтеркланг:Македониум бенд, свој настап ќе имаат и регионалниот експериментален панк бенд Турбо транс турсти (Turbo Trans Turisti), скопскиот инди состав СИЗ како и психоделичното музичко дуо Cyril-Cyril од Швајцарија.

Билетите за фестивалот Cинедејс ќе бидат по цена од 250 денари на билетарниците на МКЦ и Кинотека како и на линкот за олајн продажба на билети на МКЦ, bileti.mkc.mk.

Фестивалот е финансиски поддржан од Град Скопје, Делегацијата на ЕУ преку програмата “EU Film Festivals”, Агенцијата за филм во партнерство со Публицис и Кинотека.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ