недела, 21 јули 2024

Пашињан: Русите не ни го доставија оружјето за кое плативме

Објавено на

часот

Сподели

„Преговорите за решавање на овој проблем се во тек“, рече премиерот, додавајќи дека една од можните опции е, во случај оружјето да не биде доставено, тие пари да се сметаат за дел од отплатата на ерменскиот долг кон Русија.

Пашињан не коментираше за сумата на пари или за видот на оружјето што го купила Ерменија.

Тој во последните месеци ја иритира Москва, доведувајќи го во прашање руско-ерменскиот сојуз, барајќи посилни сојузи со Западот и купувајќи оружје од други добавувачи, како што се Франција и Индија.

Односите меѓу Ерменија и Русија се заладија по ерменско-азербејџанскиот конфликт околу граничната територија Нагорно-Карабах, кој принуди 100.000 етнички Ерменци да го напуштат регионот.

Ереван ја обвини Москва дека руските мировници не обезбедуваат заштита на Ерменците, додека Москва тврди дека Ерменија е единствената виновна за губењето на таа територија.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ