сабота, 13 јули 2024

Официјални податоци: Екстремната десница освои 33 отсто во првиот круг од изборите во Франција

Француската крајнодесничарска партија Национален собир и нејзините сојузници освоија 33 отсто од гласовите во првиот круг од парламентарните избори, покажаа денеска официјалните резултати од француското Министерство за внатрешни работи.

Фото: ЕПА

Објавено на

часот

Сподели

Според овие податоци, следуваат левичарскиот блок Нов народен фронт со 28 отсто и центристите на претседателот Емануел Макрон со 20 отсто освоени гласови, додека традиционалната десничарска Републиканска партија доби помалку од седум отсто.

Сепак, конечниот исход од вториот круг од вонредните избори на 7 јули ќе зависи од градењето сојуз пред денот на гласањето.

Иако Национален собир постигна историски успех, еврото на азиските пазари денеска го достигна највисокото ниво во последните две недели поради олеснувањето на пазарот што Национален собир не помина ништо подобро.

Дали таа антиимигрантска и евроскептична партија ќе успее да формира влада ќе зависи од тоа колку другите партии ќе можат да ја попречат партијата на Марин Лепен.

Водачите на левичарскиот Нов народен фронт и центристичката алијанса на Макрон во неделата вечерта јасно ставија до знаење дека ќе ги повлечат своите кандидати во областите каде што другиот кандидат е во подобра позиција да го победи Национален собир во вториот круг.

Од друга страна, пратениците на Национален собир денеска ги повикаа политичарите од десниот центар во Републиканската партија да се повлечат од областите каде што таквиот потег ќе биде од корист за партијата на Лепен.

Досега, Републиканската партија не даде никакви знаци за својата позиција.

Сите кандидати што го поминаа првиот круг имаат рок до вторник навечер да потврдат дали ќе излезат во вториот круг.

Францускиот претседател Емануел Макрон повика на предвремени парламентарни избори по поразот на неговата партија на изборите за Европскиот парламент во почетокот на јуни.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ