четврток, 18 јули 2024

Од запалена депонија, пожарот се префрли на боровата шума кај Делогожди, Струшко

Хеликоптер на МВР го гаси шумскиот пожар кај село Делогожди, Струга. Шумата се запалила од претходно избувнатиот пожар на блиската депонија.

Објавено на

часот

Сподели

На терен се две противпожарни возила, четворица пожарникари и шестмина вработени од ЈП Национални шуми, подружница „Јабланица“ од Струга.

Заради опасноста од проширување на пожарот кон место што е непристапно за гаснење на пожарот од земја, побарана е воздухопловна поддршка.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ