сабота, 20 јули 2024

Нови немири во Кенија: Полицијата со гумени куршуми и солзавец против демонстрантите (ВИДЕО)

Кениската полиција денеска испука гумени куршуми за да ги растера демонстрантите кои се собраа во центарот на главниот град Најроби, пренесуваат новинарите.

Епа

Објавено на

часот

Сподели

Органите на редот собрани во голем број на улиците на деловниот кварт фрлија солзавец за да ги растераат расфрланите групи демонстранти, два дена откако протестите против фискалната политика на владата се претворија во крвопролевање, во кое загинаа 22 лица, според кениската група за човекови права.

Демонстрантите се собраа денеска и покрај вчерашната изјава на кенискиот претседател Вилијам Руто дека го повлекува предлог-законот по насилните протести во главниот град на земјата.

Претседателот Вилијам Руто вчера најави дека нема да го потпише законот за зголемување на даноците еден ден по немирите во кои демонстрантите упаднаа во зградата на парламентот и оставија најмалку 22 мртви.

Додека претходните денови протестите со барање за повлекување на новите даноци беа мирни, во вторникот тие прераснаа во крвопролевање, особено околу зградата на Собранието, чии делови беа запалени и ограбени.

Најавата на претседателот Руто за повлекување на контроверзниот данок не ги одврати демонстрантите кои денеска повторно се собраа во главниот град Најроби, како и во упориштата на опозициската Момбаса на исток и Кисуму на западот од земјата.

Покрај осудата на предлог-законот, протестното движење се претвори во поширока осуда на политиката на Вилијам Руто, избран во 2022 година, со ветување дека ќе се посвети на прераспределбата на средствата на народот.

Неколку судири избија денеска на пладне во Најроби меѓу силите за спроведување на законот распоредени во голем број во центарот на градот и малите групи демонстранти. Најмалку три лица се приведени, соопштија новинарите на Франс прес.

Денеска полицијата ги блокираше сите патишта кои водат до претседателската палата и кон парламентот.

За време на претходните протести во вторникот, полицијата пукаше со боева муниција врз неколку невладини организации за да се обиде да ја контролира толпата, која ги проби безбедносните огради и упадна во комплексот на Националното собрание и Сенатот, што е невидено во историјата на земјата од независноста во 1963 година.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ