недела, 14 јули 2024

Ники Хејли доби поддршка од моќниот милијардер Кох во обид да го замени Доналд Трамп

Објавено на

часот

Сподели

Додека републиканските гласачи се подготвуваат да го изберат својот кандидат во јануари, поранешниот претседател доминира на политичкото поле. Но, според Би-би-си, поддршката на Кох за Ники Хејли може значително да ја промени оваа клучна трка.

Според анкетите, поранешната гувернерка на Јужна Каролина сѐ уште заостанува околу 50 поени зад човекот кој на последните претседателски избори ја назначи за амбасадорка на САД во Обединетите нации.

Но, нејзините настапи во телевизиските дебати кои привлекоа наслови и неодамнешниот пораст на наклонетоста во државите со предвремено гласање, во време кога до неодамна преполното поле на републикански кандидати почнува да се изретчува, им даде надеж на оние кои бараат алтернатива за Доналд Трамп.

Во последниве недели, неколку истакнати донатори навестија дека ќе ја поддржат во однос на гувернерот на Флорида Рон ДеСантис, кој е на второто место во анкетите.

Во документот објавен синоќа, огранокот за политичко лобирање на мрежата Кох (АФП Акција) ја поздрави Ники Хејли како „кандидатка способна да ја сврти страницата на токсичната култура на Вашингтон – и кандидатка кој може да победи“.

Во меморандумот се вели дека внатрешните анкети покажуваат дека Хејли е фаворит во хипотетичката пресметка на општите избори со Џо Бајден, моментално претпоставениот демократски кандидат во 2024 година. Хејли рече дека е „почестена“ од поддршката на организацијата која може да се пофали со „милиони локални членови“.

„Членовите на АФП Акција знаат дека на овие избори влогот е преголем за да се седи на страна“, напиша таа. „Имаме земја што треба да ја спасиме и благодарна сум што го имаме АФП Акција со нас“.

Кампањата на Трамп го отфрли АФП Акција како „политичка рака на движењето Кина прва, Америка последна“. Стивен Чеунг, портпарол на кампањата на Трамп, синоќа изјави дека „никаква сума валкани пари нема да ѝ помогнат на Хејли да го победи Трамп“.

Критичарите се прашуваат дали единствената жена во трката има доволно силна инфраструктура на кампања за да го одржи својот моментум како што се загрева изборната сезона. Сепак, овој проблем во голема мера би можел да се реши со одлуката на милијардерот Кох, што подразбира рекламирање, лобирање и мобилизација на гласачите.

Одлуката на Кох е голем удар и за ДеСантис, кој неодамна беше поддржан од АФП Акција пред неговиот реизбор за гувернер во 2022 година. Неговата кампања вчера ја критикуваше одлуката на Кох како „доказ дека политичкиот естаблишмент стои зад умерените кои дури и математички не можат да го поразат поранешниот претседател“.

Мрежата Кох, која собра повеќе од 70 милиони долари во изборниот циклус во 2024 година, веќе троши 4 милиони долари за реклами кои го критикуваат поранешниот претседател, според Адимпакт. АФП Акција им се извини на приврзаниците на ДеСантис во меморандум вчера, но предупреди дека поделбите во предизборите само ќе им користат на Трамп и дека „влегуваме во временски период кој бара избори“.

„Како што многумина од вас знаат, АФП Акција никогаш претходно не учествувала на претседателски избори, но… за да напишеме ново поглавје за нашата земја, мораме да ја свртиме страницата на минатото“, се вели во меморандумот на АФП Акција.

„Доналд Трамп и Џо Бајден само дополнително ќе ја овековечат опаѓачката спирала на земјата“, се вели во извештајот.

Мрежата Кох исто така не ја поддржа успешната кандидатура на Трамп за Белата куќа во 2016 година. За време на Трамповите години, таа постигна неколку големи политички победи, вклучително и даночна реформа, но се спротивстави на неговиот став за државните трошоци и трговските прашања.

Поранешниот претседател и неговиот вид на популизам, пак, помогнаа да се намали влијанието на луѓето, како што ги нарекува, „глобалистичката елита“ на Републиканската партија. Републиканците ќе почнат да гласаат на предизборите во јануари 2024 година. Во моментов, се чини дека нивниот веројатен кандидат ќе се соочи со Бајден следниот ноември.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ