сабота, 13 јули 2024

Нетанјаху: Израел ќе се бори до крај

Објавено на

часот

Сподели

Во моментов и египетски и катарски посредници работат на продолжување на прекинот на огнот во Појасот Газа.

„Од почетокот на војната поставив три цели: да се елиминира Хамас, да се вратат сите наши заложници и да се обезбеди Газа повеќе никогаш да не биде закана за Израел. Овие три цели и понатаму стојат.

Враќањето на десетината заложници е многу големо постигнување. Но во последните денови слушнав прашање дали Израел ќе се врати на борбите по завршувањето на оваа фаза враќање на израелски заложници. Мојот одговор е недвосмислено потврден.

Нема ситуација во која не ѝ се враќаме на борбата до крај. Тоа е мојата политика. Зад тоа стои целата безбедносна служба. Зад тоа стои целата влада. Зад тоа стојат војниците. Зад тоа стои народот. Ќе се вратиме во борба“, кажа Нетанјаху.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ