понеделник, 22 јули 2024

Не дозволувајте Путин да победи, после ќе го нападне НАТО, ги молеше Бајден републиканците

Претседателот Џо Бајден во средата ги молеше републиканците за нова воена помош за Украина, предупредувајќи дека победата на Русија над Украина ќе ја стави Москва во позиција да ги напаѓа сојузниците на НАТО и може да ги вовлече американските трупи во војна.

Објавено на

часот

Сподели

Соединетите Држави планираат да објават 175 милиони долари дополнителна помош за Украина. Бајден сигнализираше подготвеност да се направат значителни промени во миграциската политика на САД долж границата со Мексико за да се обиде да привлече поддршка од републиканците, вели Ројтерс.

„Ако Путин ја земе Украина, нема да застане тука“, рече Бајден. Путин ќе нападне сојузник во НАТО, предвиде тој, а потоа „ќе имаме нешто што не го бараме и што го немаме денес: американски војници да се борат против руски војници“, рече Бајден.

„Не можеме да дозволиме Путин да победи“, рече тој, што предизвика лута реакција од Москва.

Руската новинска агенција РИА го цитираше рускиот амбасадор во САД, Анатолиј Антонов, кој рече дека коментарите на Бајден за потенцијалниот американско-руски конфликт се „провокативна реторика неприфатлива за една одговорна нуклеарна сила“.

Сепак, републиканците во Сенатот подоцна во средата го блокираа законот поддржан од демократите, кој ќе обезбедеше милијарди долари нова безбедносна помош за Украина и Израел, велејќи дека сакаат да ја нагласат својата поента за важноста на построгата гранична политика.

Белата куќа оваа недела предупреди дека на САД им снемуваат време и пари за да ѝ помогнат на Украина да ја одбие руската инвазија.

Советникот за национална безбедност на Белата куќа, Џејк Саливан, во телефонско интервју за Ројтерс за изградбата на украинската одбранбена индустриска база, рече дека САД се држат до својата долгогодишна позиција да не ја притискаат Украина во преговорите со Русија.

„Тоа ќе мора да зависи од нив. Ние само ќе продолжиме од ден на ден да се бориме за да се обидеме да ги обезбедиме овие пари“, рече Саливан.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ