недела, 21 јули 2024

Најџел Фараж ги налути британските политичари со неговата изјава за војната во Украина: Се знае кој е виновен, му дадоа причина за нападот

Најџел Фараж, лидер на десничарската и популистичка Реформска партија на Обединетото Кралство, беше обвинет од истакнати британски конзервативци и лабуристите дека го брани Путин и го повторува неговото „гнасно оправдување за бруталната инвазија на Украина“.

Епа

Објавено на

часот

Сподели

Секретарот за внатрешни работи на Обединетото Кралство Џејмс Клеверли го осуди Фараж затоа што изјавил дека била испровоцирана војна, наведувајќи ја врската помеѓу проширувањето на НАТО и Европската Унија во последните децении и конфликтот во Источна Европа, пренесува Индипендент.

Во интервју за Би-би-си, Фараж изјави дека не му се допаѓа Путин како личност, туку му се восхитува како политичар затоа што успеал да ја преземе контролата во Русија.

„Ме прашуваат зошто реков дека ќе има војна во Украина? Затоа што ми беше очигледно дека постојаното проширување на НАТО и на Европската Унија кон исток му дава причина на тој човек (Путин) да му каже на рускиот народ – тие повторно тргнаа против нас, тие одат во војна“, истакна Фараж.

Путин континуирано ја извршуваше функцијата претседател или премиер на Русија од 1999 година, на избори кои беа опишани како наместени. Фараж, поранешен пратеник во Европскиот парламент, исто така рече: „Добро, ќе ви кажам што не знаете, станав во Европскиот парламент во 2014 година и реков, цитирај, ќе има војна во Украина“.

Фараж рече дека дава слични коментари „уште од 1990-тите, од падот на (Берлинскиот) ѕид“ и додаде: „Чекај малку, ние ја почнавме оваа војна“. „Тоа е, знаете, секако негова вина – тој го искористи она што го направивме како изговор“.

Неговата изјава наиде на критики од водечките политичари, вклучувајќи го и министерот за надворешни работи Џејмс Клаверли, кој напиша на социјалната мрежа Икс: „Тоа е само Фараж што го повторува гнасното оправдување на Путин за бруталната инвазија на Украина“.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ