недела, 14 јули 2024

Началниците на генералштабовите на Русија и Кина разговараа за соработката меѓу армиите на двете земји

Објавено на

часот

Сподели

Во соопштението се наведува дека Лиу и Герасимов разговарале за продлабочување на соработката меѓу армиите на двете земји, како и дека Русија ќе биде поканета да учествува на воена вежба организирана од кинеска страна, пренесе Ројтерс.

Герасимов по разговорот со Лиу изјави дека Русија и Кина ќе продолжат да ја прошируваат воената соработка. Тој го покани својот кинески колега да ја посети Русија, пренесоа новинските агенции.

„Практиката на заедничка оперативна и борбена обука на руските и кинеските вооружени сили треба да остане важна област на понатамошни активности“, рече Герасимов.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ