понеделник, 22 јули 2024

На Титаник пронајден ѓердан 111 години по потонувањето

Објавено на

часот

Сподели

Титаник потона на своето прво патување откако удри во санта мраз во Атлантикот. Во таа прилика загинаа над 1.500 луѓе.
Ѓерданот е направен од мегалодон заби, џиновска праисториска ајкула и мала количина злато. Ја пронашле членовите на организацијата „Магелан“. Инаку, оваа организација се занимава со подводни истраги и мапирање на морското дно.
Ѓерданот бил случајно пронајден за време на снимањето на потонатиот брод Титаник за потребите на документарен филм.
„Пронајдениот ѓердан е луксузно убав, а ваквите откритија го одземаат здивот“, изјавил Ричард Паркинсон, извршен директор на организацијата „Магелан“, пишува Индепендент.

Инаку, мегалодон е вид кој исчезнал пред 3,6 милиони години. Некои примероци биле долги и до 18 метри. Тие биле побрзи од која било жива ајкула денес и доволно големи за да изедат орка во само пет каснувања.
Ѓерданот се уште е во урнатините бидејќи САД и Велика Британија треба да дадат посебна дозвола за да го извлечат од потонатиот брод.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ