недела, 21 јули 2024

МНР: Во Грција загина 29-годишна девојка, две се тешко повредени

Македонската државјанка која вчера загина во сообраќајна несреќа на автопатот Егнатиа во правец кон Солун имала 29 години, информираат од Министерството за надворешни работи.

Објавено на

часот

Сподели

„На автопатот Егнатиа, во Република Грција, се случила тешка сообраќајна несреќа, во која за жал, М.Н. (29), државјанка на Република Северна Македонија го изгуби животот“, информираа од МНР.

Претставниците на Генералниот конзулат на Македонија во Солун, кои од времето на настанатата трагедија биле во контакт со блиски на жртвата, остануваат на располагање за асистенција во врска со преносот на останките на починатата во земјата и на повредените македонски граѓанки.

„Воедно, информираме дека засегнати се и три наши државјанки, сопатници на починатата, А.К (2000) и М.Р. (2000), кои добиле тешки повреди и И.Ј (1999) која не е повредена, при што две се хоспитализирани“, се наведува во соопштението од МНР.

 

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ