четврток, 25 јули 2024
ВМРО-ДПМНЕ за изборите во СДСМ

Митева: И по Заев, доаѓа Заев

СДСМ беше партија која самата некогаш се фалеше дека има над 100.000 членови, a веќе сега гледаме дека едвај 20.000 членови се регистрирани за гласање. Им посакуваме брзо да се реформираат по оваа катастрофална состојба во која се наоѓаат, изјави портпаролката на ВМРО-ДПМНЕ Марија Митева, прашана за став за денешните внатрепартиски избори на СДСМ. Таа уште кажа дека и по Заев, доаѓа Заев.

Објавено на

часот

Сподели

Прашана дали е оправдана владината одлука за укинување на факултетот за здраватвени услуги во Струга, Митева рече дека потребно е да се стави ред во хаосот што постои и во образованието, но и во здравството.

„Мора да знаеме дека потребно е да се стави ред во хаосот што постои и во образованието, но и во здравството како еден од најважните ресори, и едно од задолжителните начини за да се оствари истото е да се направат строги критериуми кој може а кој не може да отвора катедри на фалултети, но исто така треба да бидат свесни сите дека нема да поминат низ иглени уши сите оние кои што сакаат да ги злоупотребуваат законите“, изјави Митева, одговарајќи на новинарски прашања во седиштето на ВМРО-ДПМНЕ.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ