недела, 14 јули 2024

Министрите за одбрана на НАТО ќе разговараат за одговорот на војната во Украина

Објавено на

часот

Сподели

Собирот е последен состанок на високо ниво пред годишниот самит на НАТО во Вилнус во јули, каде што односите на алијансата со Украина и трошоците за одбрана ќе бидат високо на агендата.

Се разговара за потенцијално зголемување на ветените одбранбени распределби за земјите-членки од сегашните 2 отсто од бруто-домашниот производ (БДП) на земјите на 2,5 отсто.

Украинскиот министер за одбрана Олексиј Резников се очекува денеска да им се придружи на министрите на состанокот на таканаречената украинска одбранбена контакт-група, која ја координира испораката на оружје за Киев.

Овој состанок, на кој учествуваат и земји што не се членки на НАТО, го водат Соединетите Американски Држави, бидејќи самиот НАТО не ја снабдува Украина со смртоносно оружје.

Се очекува министрите на НАТО да разговараат со Резников, чија земја се стреми да стане членка на Алијансата, како да се продлабочат врските во наредните години.

В петок министрите ќе разговараат за новите регионални одбранбени планови чија цел е подобра одбрана на териториите на Алијансата во случај на напад.

Плановите се дел од сојузничката цел за зајакнување на одбранбените капацитети на НАТО и одвраќањето во Источна Европа наспроти војната на Русија во Украина.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ