недела, 14 јули 2024

Министерот Mуцунски го честита изборот на Руте за нов генерален секретар на НАТО

Министерот за надворешни работи и надворешна трговија, Тимчо Муцунски, преку социјалната мрежа X упати честитки за постигнатиот консензус за назначувањето на Марк Руте за иден Генерален секретар на НАТО, соопшти МНР.

Објавено на

часот

Сподели

Во честитката, министерот Муцунски нагласи дека лидерството на идниот Генерален секретар ќе биде особено значајно, во контекст на безбедносните предизвици со кои се соочуваме. Воедно, изрази подготвеност за соработка во насока на зајакнување на НАТО Алијансата.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ