петок, 19 јули 2024

Медведев: „Украина“ нема да има „претседател“, ниту таков „претседател“ ќе има „Украина“

Објавено на

часот

Сподели

„Маските конечно паднаа. Врховната Рада ги откажа претседателските избори. Се додека трае војната до последниот Украинец, нема избори, има Зеленски“, напиша Медведев на Телеграм.

Причините за откажувањето на претседателските избори во Украина се очигледни во позадина на „неуспешната контраофанзива“ и желбата на претседателот на земјата Володимир Зеленски „сам да управува“ со финансиската помош од Западот, изјави Медведев.

Како што додаде, изборите за нив би биле неславен крај и ги наброја причините.

„Прво, веројатно би се појавиле конкуренти, што е крајно опасно во моментот на неуспешната контраофанзива со голем број жртви. Второ, би се откриле нови случаи на нечуена кражба заснована на крв, и трето, спонзорите од странство би почнале да ги ставаат јајцата во различни корпи, а со сите пари сакаат самите да управуваат“, истакна Медведев, истакнувајќи дека токму од таму потекнува хистеријата на украинскиот претседател Володимир Зеленски.

Според него, и покрај се, во секоја лоша работа има и добро.

Како и да е, суштината е дека таква „Украина“ нема да има „претседател“, ниту таков „претседател“ ќе има „Украина“, заклучи Медведев.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ