недела, 14 јули 2024

Медведев: Треба да се започне масовно производство на евтини дронови (ВИДЕО)

Објавено на

часот

Сподели

„Беспилотните системи станаа особено барани од почетокот на специјалната воена операција. Веројатно, да бидам искрен, тоа не се ни очекуваше“, рече тој на состанокот по посетата на Федералниот центар за беспилотни летала во индустрискиот парк Рудњево во Москва.

„Како што покажа текот на воените дејствија, сега се повеќе се користат евтини беспилотни летала на тактичко ниво и тоа во големи количини. Во претходниот период кај нас немаше масовно производство, така што задача е да се воспостави вакво производство во најкус можен рок“, рече Медведев.

Тој истакна дека државата посветува посебно внимание на производството на дронови. Заменик-претседателот на Советот за безбедност додаде дека токму тоа е работата со која се бави центарот во Рудњево, пренесува Спутник.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ