среда, 24 јули 2024

Мбапе ги повика Французите да гласаат против десницата на Ле Пен

Објавено на

часот

Сподели

Десничарката Марин Ле Пен убедливо победи на изборите за Европскиот парламент, по што актуелниот претседател Емануел Макрон ја распушти владата и распиша парламентарни избори.

Политиката и спортот обично не се мешаат, но Мбапе првата прес-конференција на Европското првенство ја искористи да им порача на Французите да гласаат против Ле Пен.

„Маркус Турам повика да се гласа против десницата на изборите? Да, и јас се согласувам со него. Повикувам да се гласа против десницата, против екстремистите кои сакаат да ја поделат земјата. Сакам да бидам горд додека го носам овој дрес, не сакам да претставувам земја која не ги симболизира моите вредности. Знаеме дека ова е клучен момент во француската историја. Ова е настан без преседан. Можеме да видиме како екстемистите тропаат на вратата на моќта и имаме шанса да ја облекуваме иднината на нашата држава. Оваа ситуација е поважна од нашиот натпревар против Австрија“, рече Мбапе.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ