четврток, 18 јули 2024

Манчестер Сити ја освои Лигата на шампионите, историски успех за англискиот тим (ВИДЕО)

Објавено на

часот

Сподели

Манчестер Сити важеше за голем фаворит во финалето против Интер, но победата ја остварија исклучително тешко, само со 1-0 против тим кој беше рамноправен на теренот.

Нероазурите одиграа одличен натпревар, имаа свои шанси за гол и при резултат од 0-0 и по водството на Манчестер Сити, но не ги искористија.

Неколку минути пред клучниот момент, Лаутаро Мартинез пропушти голема шанса откако одлучи да шутне од мртов агол наместо да погоди.

Брзо потоа Родри постигна гол за водство на Манчестер Сити од 1-0, тоа се покажа како победнички погодок.

Интер можеше брзо да изедначи кога Димарко со глава ја погоди пречката од голот на Едерсон, а потоа Лукаку се најаде на патот на една топка до голот.

Во продолжение Фоден пропушти да стави печат на мечот и порано од предвиденото, неговиот удар го одбрани Онана.

Во последните моменти од мечот Лукаку со глава имаше голема шанса за гол, но Едерсон со нога го одбрани неговиот удар.

На крајот Манчестер Сити заслужено се радуваше на победата, иако Интер одигра херојски меч. Пеп Гвардиола конечно го освои големиот трофеј со англискиот тим.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ