вторник, 16 јули 2024

Макрон го суспендира контроверзниот закон што предизвика немири во Нова Каледонија

Контроверзните изборни реформи во Нова Каледонија ќе бидат суспендирани, најави Емануел Макрон, по смртоносните немири на француската пацифичка територија, пишува Гардијан.

Фото: ЕПА

Објавено на

часот

Сподели

Домородниот народ Канак ги оспорува реформите кои би ги промениле избирачките права. Тие сметаат дека дополнително ќе бидат маргинализирани доколку се прифатат промените.

„Одлучив да го суспендирам уставниот закон за Нова Каледонија“, најави францускиот претседател.

Макрон ја посети Нова Каледонија во мај, откако гневот поради најавената реформа предизвика повеќенеделни немири, пожари и грабежи кои оставија девет мртви во најголемото насилство што го погоди архипелагот во последните децении.

Откако таму помина 18 часа, Макрон вети дека нема да форсира реформи, но дека повторно ќе ја разгледа ситуацијата по еден месец. Сега се чини дека претседателот на Франција донел цврста одлука.

„Не можеме да оставиме нејаснотии во овој период. Овој закон мора да биде суспендиран за да се даде целосна сила на дијалогот на терен и да се врати редот“, рече Макрон.

Иако беше одобрена и од француското собрание и од сенатот, реформата чекаше на уставниот конгрес на двата дома да стане дел од законот. Но, сега кога собранието е распуштено пред изборите што ги распиша Макрон, конгрес не може да се одржи до 30 јуни, денот кога гласачите ќе излезат на гласање во првиот круг од изборите.

Движењето за независност веќе ја гледа реформата како мртва, со оглед на предвремените парламентарни избори предизвикани од поразот на екстремно десничарските сојузници на Макрон на европските избори во недела.

„Сите можеме да се согласиме дека европските избори го испратија уставниот нацрт-закон“, соопшти Ослободителната партија Канак (Палика). „Ова треба да биде време за обнова на мирот и социјалните врски“.

Народот Канак сочинува околу 41 отсто од населението на Нова Каледонија, а промените ќе им дадат право на глас на десетици илјади граѓани што не припаѓаат на домородното население, поради што локалните лидери стравуваат дека тоа ќе ги разводени гласовите на Канак и ќе ги поткопа повеќегодишните напори за обезбедување независност.

За време на немирите, и домородците и оние лојални на Франција подигнаа барикади. Некои се побунија против властите, други за да го заштитат својот имот. Делови од главниот град Нумеа се претворени во забранети зони, додека меѓународниот аеродром е затворен за комерцијални летови.

Франција прогласи вонредна состојба во архипелагот на 15 мај, а стотици војници беа транспортирани во Нова Каледонија за да ѝ помогнат на полицијата да го задуши бунтот. Француската влада воведе полициски час во текот на ноќта до 17 јуни.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ