петок, 19 јули 2024

Кулеба: Европската унија досега ѝ испорача на Украина околу 300.000 од ветените милион гранати

Објавено на

часот

Сподели

Зборувајќи со новинарите на маргините на состанокот, Кулеба повика на поголема координација меѓу украинската одбранбена индустрија и НАТО за да се осигура дека Киев ќе ги добие потребните резерви за да ја порази Русија, која ја нападна Украина во февруари 2022 година, пренесува Ројтерс.

Денеска во седиштето на НАТО во Брисел се одржува вториот ден од дводневниот состанок на министрите за надворешни работи на земјите членки.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ