четврток, 25 јули 2024

Класика со џез во оперското пеење, концерт на певицата Вероника Караколева во Велес

Објавено на

часот

Сподели

 

„Јас како уметник и перфекционист каква што сум, задоволна сум од концертот иако секогаш може и повеќе.На концертот пеев по дела од класиката затоа што тоа студирав .Потоа моете пеење го соединив со џезот па до популарни композициите кои и публиката ги знае па и самата ги потпевнува“, изјави Караколева.

Летово таа имаше концерти во повеќе градови во Македонија, а има настапувано и во странство, најчесто во Бугарија, каде во септември ќе има концерт со Старозагорскиот оркестар.

„Во септември ме очекува и концерт во Рим, Италија а на овие концерти ќе настапам  со пијанистката Дилек Реџеп“, вели Караколева.

„Мојот глас се движи кон Бел Канто  пеење  најмногу ме влече кон Италија, а и  мојот  драмскиот сопран  ме влече кон Италија. Каде ќе се најде мојата среќа тоа од ден во ден се менува,  но сепак натаму ме води мојата цел, вели младата певица во подем Вероника Караколева.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ