вторник, 23 јули 2024

Јарослава Махучик го урна рекордот во скок во височина стар 37 години

Украинката Јарослава Махучик го сруши рекордот на Стефка Костадинова во скок во височина кој беше стар 37 години.

Објавено на

часот

Сподели

Рекордот падна на митингот од Дијамантската лига во Париз. Махучик скокна 210 сантиметри и постави нов рекорд во скок во височина.

Претходниот го држеше бугарската атлетичарка со скок од еден сантиметар помалку остварен во далечната 1987 година во Рим.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ