недела, 21 јули 2024

Израел спроведува воена операција во градот Џенин на Западниот Брег

Израелската армија денеска соопшти дека спроведува операција против терористи, вклучително и воздушен напад во градот Џенин на Западниот Брег.

Епа

Објавено на

часот

Сподели

Истовремено, палестинските власти соопштија дека загинале седум лица, пренесе агенцијата Асошиејтед прес.

Израелските војници ја опколија зградата во која терористите се забарикадираа и дојде до размена на оган, воздушен напад погоди неколку вооружени терористи во областа, соопшти армијата.

Палестинското Министерство за здравство соопшти дека загинале седум лица, но не даде информации за нивниот идентитет.

Судирите во Џенин, познато упориште на екстремистите, доаѓаат еден ден откако израелска група за набљудување против населување соопшти дека владата планира да изгради речиси 5.300 нови домови во населбите на окупираниот Западен Брег.

Градежните планови откриени од групата Мир сега се дел од напорите на владата да ги зајакне населбите како дел од стратегијата за консолидирање на израелската контрола врз Западниот Брег за да се спречи формирањето на идна палестинска држава, наведува Асошиејтед прес (АП).

Палестинците бараат независна држава која би ги вклучила Западниот Брег, Источен Ерусалим и Газа, области кои Израел ги зазеде во војната на Блискиот Исток во 1967 година.

Преговорите за прекин на огнот се обновени по застојот во последните недели, според АП.

Кабинетот на премиерот Бенјамин Нетанјаху соопшти дека тој испраќа преговарачи да ги продолжат разговорите, еден ден откако Хамас им го даде на посредниците својот најнов одговор на предлогот за мировен договор поддржан од САД.

Заживувањето на преговорите беше обележано и со уште еден обид на американските, катарските и египетските посредници да го надминат јазот што постојано го попречуваше постигнувањето договор во последните месеци.

Хамас сака договор што ќе обезбеди целосно повлекување на израелските трупи од Газа, ставајќи крај на војната, додека Нетанјаху вели дека војната не може да заврши се додека Хамас не биде елиминиран.

Израелските преговарачи денеска се наоѓаат во катарскиот главен град Доха на разговори со американски, катарски и египетски посредници, пренесува Танјуг.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ