сабота, 13 јули 2024

Израел: Наскоро ќе ги постигнеме целите на офанзивата во Рафа

Израелската армија тврди дека наскоро ќе ги постигне целите на својата офанзива во Рафа во јужниот дел на Појасот Газа. Половина од борбените единици на милитантната палестинска организација, која владееше со Газа пред почетокот на војната во октомври, се уништени, соопшти израелската армија.

Епа

Објавено на

часот

Сподели

Помеѓу 60 и 70 отсто од областа на градот во јужниот дел на Појасот Газа е под „оперативна контрола“ на ИДФ, соопшти во понеделникот армијата. Ќе бидат потребни само неколку недели пред да заврши воената операција во градот, соопшти армијата.

На почетокот на мај израелската армија започна операција во Рафа, на границата со Египет. Тие изјавија дека целта им е да ги уништат последните борбени единици на Хамас. Офанзивата беше меѓународно контроверзна бидејќи во тоа време повеќе од еден милион Палестинци беа засолниле во Рафа.

Повеќето од нив побегнаа таму за да избегаат од војната од другите делови на Појасот Газа. Речиси сите овие луѓе сега избегаа од градот во областа на запад, каде што е тешко да се дојде до храна. Според непотврдени воени извештаи во понеделникот, израелската армија убила околу 550 борци на Хамас за 40 дена борби во Рафа, додека изгубила 22 свои војници.

За време на операцијата, тие пронашле широко распространет тунелски систем, како и големо количество оружје и експлозиви. Најмалку 25 подземни тунели наводно ја минуваат границата со Египет. Преземајќи ја контролата врз таканаречениот коридор Филаделфија, тесен појас на земја во Газа долж границата со Египет, Израел во голема мера ја зголеми контролата врз она што влегува и излегува од Газа.

Иако Египет го негира тоа, во Газа беше јавна тајна дека преку тунелот се шверцуваат секојдневни прехранбени производи, како и луксузни стоки, за што Хамас наплатуваше царина.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ