недела, 14 јули 2024

Израел го нападна Хезболах во Либан: „Една погрешна проценка може да значи катастрофа“

Војската на Израел синоќа објави дека извршила воздушни напади врз позициите на милицијата Хезболах поддржана од Иран во јужен Либан како одговор на нападите на групата врз северен Израел.

Епа

Објавено на

часот

Сподели

Нема извештаи за повредени, се вели во соопштението на израелската војска во петокот вечерта. Информацијата не можеше да се потврди независно.

Генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш, ја изрази својата „длабока загриженост“ поради ескалацијата на конфликтот меѓу Израел и Либан по Сината линија, демаркационата линија меѓу двете земји поставена од Обединетите нации.

„Ризикот од ширење на конфликтот на Блискиот Исток е реален и мора да се избегне“, изјави Гутереш.

„Еден непромислен потег – една погрешна проценка – може да предизвика катастрофа што ги надминува границите, искрено, надвор од имагинацијата“, им рече тој на новинарите. „Да бидеме јасни: луѓето од регионот и луѓето во светот не можат да си дозволат Либан да стане уште една Газа“, предупреди лидерот на ОН.

Со многу жртви од двете страни, меѓусебното ракетирање предизвика големи разурнувања во селата од двете страни на границата. Околу 150.000 лица беа евакуирани или ја напуштија борбената зона.

Хезболах е во сојуз со исламистичката група Хамас во Појасот Газа, но се смета за многу помоќен.

Израел сака да употреби воен и дипломатски притисок за да обезбеди Хезболах да се повлече подалеку од реката Литани, 30 километри од границата, како што е наведено во значајната резолуција на ОН за конфликтот од 2006 година.

„Двете страни мора итно повторно да се обврзат за целосно спроведување на резолуцијата 1701 на Советот за безбедност и веднаш да се вратат на прекин на непријателствата“, рече Гутереш.

Од почетокот на војната во Појасот Газа во октомври, секојдневно има судири меѓу израелската армија, Хезболах и сојузничките групи во пограничната област меѓу Израел и Либан.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ