четврток, 18 јули 2024
Дејвис Куп

Ивановски го предаде мечот, Македонија загуби од Молдавија

Објавено на

часот

Сподели

По вчерашната победа над Малта, македонските тенисери денеска беа немоќни против Молдавија. Бугариќ и Ивановски ги загубија сингл мечевите, па дуелот во двојки ќе биде неважен за крајниот исход.

Во првиот денешен сингл меч, Бугариќ со 2-1 (4-6, 6-2, 6-3) во сетови загуби од Илиа Снитари.

Ивановски го загуби првиот сет од Александер Џозбинов со 7-5, македонскиот тенисер во вториот сет губеше со 5-2 кога реши да го предаде мечот.

Во двојки планирано е да играат Амар Хусеиновиќ и Обрад Марковски против Цозбинов и Снитари.

Утре Македонија ќе игра против Кипар кој со 3:0 ја совлада селекцијата на Малта во денешниот меч од второто коло.
 

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ