вторник, 16 јули 2024

Испишана историја, Јамал во 45 минути собори два рекорди! (ВИДЕО)

Младата ѕвезда на Барселона, Ламине Јамал собори два рекорди на Европските првенства во само 45 минути.

Објавено на

часот

Сподели

Натпреварот помеѓу Шпанија и Хрватска на вториот ден од континенталниот собир во Германија донесе нова историја.

Ламине Јамал доби шанса од првата минута, и со 16 години стана најмладиот фудбалер со настап на Европските првенства.

До крајот на првите 45 минути беше соборен уште еден рекорд, Ламине Јамал стана и најмалдиот асистент на Европските првенства, откако по неговата нафрлена топка, Карвахал ја затресе мрежата за 3-0.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ