вторник, 23 јули 2024

Иран предупреди на тотална војна ако Израел го нападне Либан: „Сите опции се на маса“

Иранската мисија во Обединетите нации предупреди дека, ако Израел „тргне во воена агресија со полн опсег на Либан… ќе следува разурнувачка војна“. Иранската мисија истакна дека во тој случај „сите опции, вклучувајќи тотална војна, ќе бидат на маса“, пренесува Гардијан.

Фото: ЕПА

Објавено на

часот

Сподели

Јуришниот брод УСС Васп влезе во источното Средоземно Море оваа недела. Соединетите Американски Држави поставуваат борбени бродови за да спречат борбите меѓу Израел и либанската милиција Хезболах да не прераснат во поширока војна на Блискиот Исток.

Израел веќе со недели му се заканува на Хезболах со војна.

„Можеме да го фрлиме Либан во целосен мрак и да го растуриме Хезболах за неколку дена“, изјави поранешниот член на израелската воена влада Бени Ганц во вторникот.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ