недела, 14 јули 2024

Иран купи борбени авиони и хеликоптери од Русија

Објавено на

часот

Сподели

ТАСС наведува дека не е познат конкретниот број на авионите што Иран ги купил од Русија.

Иранските воздухопловни сили го добија првиот јак-130 во септември, се вели во соопштението на Фарахи.

Во јануари, членот на комисијата за национална безбедност и надворешна политика на иранскиот парламент, Шахријар Хејдари, изјави дека Иран го нарачал рускиот су-35 и дека првите испораки се очекуваат на пролет, а во март иранската амбасада на ОН објавија дека договорот за су-35 е потпишан.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ