четврток, 25 јули 2024

Инцидент на границата на Украина и Белорусија: Испраќаме единица со ракетни фрлачи

Белорусија ја засилува својата граница со Украина по безбедносен инцидент и распореди единица со повеќе ракетни фрлачи за да ја тестира нивната борбена готовност, соопшти белоруското Министерство за одбрана.

Епа

Објавено на

часот

Сподели

Граничната служба соопшти дека се зајакнува граничната безбедност, додавајќи во соопштението дека денеска собориле беспилотно летало кое илегално ја преминало границата од Украина за да собира информации за белоруската гранична инфраструктура.

Граничната патрола оваа недела објави дека во истата област е пронајден материјал за бомба од домашно производство и дека знае дека единица на проукраински руски војници се наоѓа во украинскиот регион кој граничи со Белорусија.

Министерството за одбрана објави фотографии од белоруските повеќецевни ракетни фрлачи Полонез распоредени долж границата во близина на шумата.

„Војниците ги опремиле и камуфлирале локациите каде што се наоѓа воениот персонал и нивната опрема во одредената област и продолжуваат да ги извршуваат своите задачи“, се вели во соопштението.

Украина нема коментар.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ