вторник, 23 јули 2024
НБА

Импресивниот Јокиќ го предводеше Денвер до стартна победа во големото финале (ВИДЕО)

Објавено на

часот

Сподели

Денвер водеше во текот на целиот натпревар, го имаше резултатот под контрола, во финишот од третата четвртина имаа предност и од 24 поени разлика, на крајот славеа со 104-93.

Јокиќ беше импресивен, уште во првото полувреме имаше десет асистенции. Српскиот кошаркар дојде до трипл-дабл учинок постигнувајќи 27 поени, 10 скокови и 14 асистенции.

Никола Јокиќ стана вториот играч, по Леброн Џејмс кој во последните 25 години на полувремето на еден финален меч имал 10+ поени и 10+ асистенции. Стана осмиот кошаркар во историјата, кој направил трипл-дабл на почетокот на едно големо финале, но никој меѓу нив не го направил тоа со 27 поени.

Јокиќ е и само вториот кошаркар кој е дебитант во едно финале, а направил трипл-дабл во првиот меч. Првиот е Џејсон Кид. Јокиќ направи 14 асистенции, што е убедливо најмногу асистенции за еден центар во историјата на НБА финалињата.

Досега само двајца кошаркари откако постои НБА-лигата во текот на еден плејоф имале 450+ поени, 200+ скока и 150+ асистенции. Тоа се Лери Бирд и Леброн Џејмс. Третиот е Никола Јокиќ.

Во составот на Денвер одлична партија имаше и Мареј кој постигна 26 поени, имаше и десет асистенции. Кај Мајами најдобар беше Адебајо со 26 поени и 13 скокови. Барлер имаше за него скромна партија со 13 поени.


 

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ