понеделник, 22 јули 2024

Илјадници луѓе на контроверзниот шпански фестивал на трки со бикови (ФОТО+ВИДЕО)

Илјадници луѓе и оваа година дојдоа на познатиот фестивал Сан Фермино во Памплона, Шпанија, а многумина од нив учествуваат и на централниот настан, контроверзната трка со бикови.

Фото: ЕПА

Објавено на

часот

Сподели

Секоја година активистите за животните-жртви протестираат за овој фестивал, но властите немаат намера да се откажат од традицијата и фиестата.

Во годинешнава трка со бикови досега се повредени осум лица, соопштија локалните власти.

Фото: ЕПА
Фото: ЕПА

Но ова не е конечната бројка, бидејќи фестивалот само што почна.

Учесниците трчаат по патека долга 875 метри, низ тесните улички на старата Памплона, пред шест бика што јурат и се одгледувани специјално за оваа трка, која традиционално се одржува од 1592 година.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ