сабота, 13 јули 2024

ИДФ: Нападнавме училиште во кое се криеја терористи

Израелските одбранбени сили (ИДФ) соопштија дека денеска ги нападнале милитантите на Хамас, кои биле во училишниот комплекс во Кан Јунис.

Епа

Објавено на

часот

Сподели

Борбените авиони на израелските воздухопловни сили, управувани од Јужната команда, ги нападнаа терористите кои се наоѓаа во училишниот комплекс Ал-Хасана во областа Кан Јунис.

„Терористите на Хамас планираа, режираа и изведоа бројни терористички операции додека беа во училиштето“, се вели во соопштението на Израелските одбранбени сили.

Во нападот беше вложено најмногу напор за да се избегнат цивилни жртви.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ