недела, 21 јули 2024

И Израел и Хамас извршија воени злосторства во Газа, покажа истрага на ОН

И Израел и Хамас извршија воени злосторства во раните фази на војната во Газа, соопштија ОН, додавајќи дека акциите на Израел се исто така злосторства против човештвото поради огромните цивилни жртви.

Фото: ЕПА

Објавено на

часот

Сподели

Ова се резултатите од две одделни истраги, едната за нападот на Хамас на 7 октомври минатата година, а другата за одговорот на израелската војска од страна на Истражната комисија на ОН (КОИ).

Израел не соработува со комисијата, обвинувајќи ја за пристрасност. КОИ предупреди дека Израел ја попречува нивната работа и ги спречува истражителите да дојдат во Израел и окупираните палестински територии.

Според Израел, повеќе од 1.200 луѓе биле убиени, а 250 киднапирани во нападот на Хамас на 7 октомври 2023 година, кој предизвика израелска воена одмазда во Газа во која загинаа повеќе од 37.000 луѓе, според палестинските власти.

Се наведува дека двете страни извршиле воени злосторства, вклучувајќи тортура, убиства и нехумано постапување. Израел е одговорен и за други воени злосторства, како што е гладувањето како средство за војување, со тоа што не дозволува вода, храна и лекови да стигнат до Газа и ги спречува другите да доставуваат основни материјали.

Некои од воените злосторства на Израел, како што се убиствата, претставуваат злосторства против човештвото, рече КОИ, користејќи термин што се однесува на најтешките злосторства според меѓународното право, извршени како дел од широко распространет и систематски напад врз цивили.

„Големиот број цивилни жртви во Газа и уништувањето на цивилни згради и инфраструктура се неизбежна последица на стратегијата насочена кон нанесување максимална штета“, се вели во извештајот на КОИ.

Доказите собрани од слични тела на ОН понекогаш може да се користат од страна на Меѓународниот кривичен суд за гонење на сторителите.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ