петок, 19 јули 2024

Хондурас ги прекина врските со Тајван па отвори амбасада во Кина

Објавено на

часот

Сподели

Амбасадата во Пекинг ја отворија министрите за надворешни работи на двете земји, извести државната телевизија ЦЦТВ. Овој потег доаѓа откако Хондурас во март го оконча својот со децении долг однос со Тајван и воспостави дипломатски врски со Кина. 

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ