среда, 24 јули 2024

Хамас вели дека нивниот одговор „отвора широк пат“ за постигнување договор за прекин на огнот во Газа

Хамас во средата рече дека нејзиниот „позитивен“ одговор на планот на САД за прекин на огнот за осуммесечната војна во Појасот Газа отвора „широк пат“ за постигнување договор, но изгледите се неизвесни бидејќи ниту палестинската група ниту Израел јавно не се посветени на договор, пренесе Ројтерс.

Фото: ЕПА

Објавено на

часот

Сподели

Хамас го поднесе својот официјален одговор во вторникот на предлогот наведен од американскиот претседател Џо Бајден на 31 мај.

Израел рече дека одговорот е еднаков на отфрлање додека претставник на Хамас рече дека палестинската група само ги повтори долгогодишните барања кои не се исполнети со сегашниот план.

Египет и Катар соопштија дека го добиле одговорот на Хамас, но не ја открија содржината.

Рано во средата, Изат ал Ришк, член на политичкото биро на Хамас, во изјава рече дека одговорот на групата е „одговорен, сериозен и позитивен“ и „отвора широк пат“ за договор.

Друг функционер на Хамас, кој одби да биде идентификуван, изјави за Ројтерс во вторникот дека одговорот го потврдил ставот на движењето дека прекинот на огнот мора да доведе до траен прекин на непријателствата во Газа, повлекување на израелските сили, реконструкција на палестинската енклава и ослободување на палестинските затвореници во Израел.

Соединетите Држави рекоа дека Израел го прифатил нивниот предлог, но Израел јавно не потврди. Израел продолжува со нападите во централна и јужна Газа, едни од најкрвавите во војната, а премиерот Бенјамин Нетанјаху постојано повторува дека Израел нема да ја заврши кампањата во Газа пред Хамас да биде елиминиран.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ