четврток, 25 јули 2024

Грузиски милијардер ги почасти фудбалерите со 10 милиони евра

Фудбалерите на Грузија направија историски успех откако во својот прв настап на Европските првенства ја поминаа групната фаза откако ја совладаа Португалија со 2-0.

Објавено на

часот

Сподели

Победата го погоди и милијардерот Иванишвили па реши да го одврзе ќесето. Тој објави дека ќе додели 10 милиони евра, награда која фудбалерите ќе си ја поделат меѓусебно.

Дополнително тој соопшти дека доколку ја победат Шпанија и се пласираат во четвртфиналето, ќе им даде уште толку на фудбалерите.

Иванишвили е политичар, бизнисмен и олигарх. Тој една година беше и премиер на Грузија. Неговото богатство се проценува на речиси 5 милијарди долари.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ