четврток, 25 јули 2024

Ѓоковиќ тргна бавно, но се крена и го победи Попирин за пласман во осминафинале

Новак Ѓоковиќ се пласираше во осминафиналето на Вимблдон откако со 3-1 во сетови го победи Австралиецот Алексеи Попирин.

Објавено на

часот

Сподели

Ѓоковиќ тргна лошо, го загуби првиот сет со 6-4, но потоа заигра многу подобро, ги доби следните три и го доби мечот.

Во вториот сет Србинот беше подобар со 6-3, следниот го доби со 6-4, а во четвртиот се играше тајбрејк кој Новак го доби со 7-3.

Во осминафиналето Ѓоковиќ ќе игра против Руне кој со 3-2 го совлада Халис.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ