недела, 21 јули 2024

Ѓоковиќ лесно го помина Руне за пласман во четвртфиналето на Вимблдон

Новак Ѓоковиќ релативно лесно во три сета го победи Холгар Руне и се пласираше меѓу осумте најдобри на Вимблдон.

Објавено на

часот

Сподели

Се очекуваше поголем отпор од Руне, но Новак Ѓоковиќ за два часа го среди данскиот тенисер.

Првиот сет Ѓоковиќ го доби со 6-3, во вториот беше подобар со 6-4, а најубедлив беше во последниот трет, кој го доби со 6-2.

Ѓоковиќ во четвртфиналето ќе игра против Де Минор кој со 3-1 беше подобар од Филс.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ