недела, 14 јули 2024

Германија го враќа доброволниот воен рок

Германското Министерство за одбрана денеска презентираше предлог за враќање на доброволната воена служба за зајакнување на ослабените германски вооружени сили.

Епа

Објавено на

часот

Сподели

Овој предлог е дел од промените во насока на зајакнување на надворешната и одбранбената политика, што канцеларот Олаф Шолц ги најави деновите по руската инвазија на Украина во февруари 2022 година како „епохален пресврт“, пренесува Ројтерс.

Германскиот министер за одбрана Борис Писториус изјави дека од сите мажи од 18-годишна возраст ќе се бара да пополнат прашалник за да се процени нивната способност и интерес за воена служба, додека за жените тоа ќе биде изборна можност.

Овој нов модел има за цел да го зголеми бројот на млади луѓе кои служат доброволна воена служба на 15.000 годишно, што би ја зајакнало резервата во случај на војна, соопшти германското Министерство за одбрана.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ