сабота, 13 јули 2024

Еруптираше вулканот Етна (ВИДЕО)

Вулканот Етна на Сицилија еруптираше ноќеска, исфрлајќи лава и густ чад, но немаше поголемо исфрлање пепел над италијанскиот остров ниту извештаи за штета.

Фото: ЕПА

Објавено на

часот

Сподели

На снимките се гледа лава како тече низ планината, а во непосредна близина биле истражувачи кои ја набљудуваат ерупцијата.

Етна е еден од најактивните светски вулкани, а особено е активен кај југоисточниот кратер. Исто така е најактивен вулкан во Европа, висок околу 3.300 метри.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ